Kalça Hastalıkları

Vücudun ağırlık merkezine en yakın ve en cefakar ekleminiz kalça sorunlarında Ortopedia “akıllı kalça” sloganıyla sizlere hizmet verecek.

Kireçleme, kırık, gelişme bozukluğu, doğuştan sakatlık, kemik erimesi, çıkık, kıkırdak yırtılması, kas ve bağ yaralanmaları sonucu gelişen kalça hastalıklarına çoklu çözümler öneriyoruz.

Kalça Protezleri,

Kalça Artroskopisi,

Kemik Düzeltme Ameliyatları, Uzatmalar,

Kas ve Tendon Ameliyatları,

Kemik Aşısı ve Kemik Ekleme Prosedürleri

ile geniş bir yelpazede kalça sorunlarınıza cerrahi çözümler sunmaktayız.Ayrıca medikal yöntemler, cihaz uygulamaları, manüplasyon (elle tedavi) ve fizik tedavi yöntemlerinide uygulamaya sokarak kalça sorunlarınızı çözmek amacındayız.

Kalça Protezinin Genelde Gereksinim Duyulduğu Durumlar

Kalça kireçlenmesi

Kalça eklemini bu derecede bozan hastalıkların başında kalçanın dejeneratif hastalıkları yani halk arasında ''kireçlenme'' olarak adlandırılan hastalıklar gelmektedir.Daha önce geçirilmiş bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi genetik yatkınlık da kireçlenmenin önde gelen nedenlerinden biridir.

Ortalama yaşam süresinin gittikçe uzaması ve buna bağlı olarak eklemin daha fazla kullanılmasının getirdiği yıpranmalar da sık rastlanılan nedenler arasına alınabilir.

Bunun dışında geçirilmiş kalça kırıkları veya çıkıkları, uzun süre kortizon kullanımı,alkolizm gibi nedenler kemiğin kan dolaşımını bozarak kemik dokusunun ölümüne ve dolayısıyla kalça ekleminin bozulmasına yol açar.

Çocukluk çağında tedavileri yapılmamış kalça çıkıkları da kalça ekleminin erken dönemde bozulmasına neden olan hastalıklar arasındadır.

Ağrı,aksama,hareket kısıtlanması,bacakta kısalma ve dışarıya doğru dönme gibi bulguların öne çıktığı bu tür kalçalarda,kaygan ve pürüzsüz bir kıkırdakla kaplı eklem yüzeyinin bozulduğu,kemiğin deforme olduğu,yeni oluşan kemik çıkıntıların eklemi çevreleyerek sardığı görülür.

Kalça kırıkları

Kalçanın boyun çevresi kırıklarının bir kısmı kaynama özelliğine sahip değildir. Bu nedenle kırık parçanın ameliyatla çıkarılması ve kalça fonksiyonlarının devamı için protez yapımı gerekir.

Avaskuler nekroz:

Avaskuler nekroz ya da kısaltılmış adıyla AVN kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek başın canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Uzun süreli ve/veya yüksek doz kortizon kullanımı, alkolizm gibi nedenlerle olursa da büyük kısmının nedeni bilinmemektedir. AVN nin ileri evrelerinde veya diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğunda kalça protezi ile tedavi edilir.

Özellikle ameliyathanelerin son derece temiz ve steril olduğu hastaneler, ortopedi dışında başka ameliyatların yapılmadığı özel ameliyathaneler ve uygulama üzerinde deneyimli cerrahların seçimi ile sorunlar minimuma indirilir.

Sıradan bir tedavi yöntemi olmayan kalça protezinin sıradan ameliyathanelerde yapılması uygun değildir.

Son olarak da gelişen teknolojinin getirdiği kaliteli malzemelerin hiç de ucuz olmayan maliyetlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor

Kalça Protezi

kalça pro 2Kalça protezi iki ana kısımdan oluşmaktadır.Leğen kemiğinin içerisine yerleştirilen bir yuva (asetabuler kısım) ve bununla eklem yapacak olan ve bacak kemiğinin içerisine yerleştirilecek olan baş (femoral) kısım.

Çelik,titanyum veya benzeri alaşımlardan yapılan bu iki kısmı ameliyat sırasında temizlenerek hazır hale getirilen kemiklerin içerisine yerleştirilir.

Söz konusu malzemelerin kemik tarafından sıkı bir şekilde tutulması başarılı bir sonuç için çok önemlidir. Günümüzde bunu sağlamak için iki değişik yöntem kullanılmaktadır.Bunlardan birincisi ''kemik çimentosu'' (polimetilmetakrilat) olarak adlandırılan bir dolgu maddesinin yardımıyla bu sıkı tutunumun sağlanmasıdır.

Diğer yöntem ise özellikle malzeme ve mühendislik bilimlerinin gelişmesine paralel olarak son senelerde biraz daha öne çıkan çimentosuz tipte tutunan protezlerdir

Burada protez yüzeyleri değişik tekniklerle pürüzlü hale getirilmekte ya da kemiğin proteze yapışmasını sağlayacak özel maddelerle kaplanmaktadır.Böylece protez herhangi bir dolgu maddesi kullanılmaksızın doğrudan kemiğe bağlanabilmektedir.Bu şekide hazırlanan kemiğe yerleştirilen protezlerin arasına eklem mekanizmasını çalıştıracak başka malzemeler yerleştirilir.

İleri derecede sert ve dayanıklı özel plastikler (polietilen),kırılganlığı ortadan kaldırımış ve kayganlığı artırılmış seramikler ve hatta bazen aynı özelliklere sahip metal yüzeyler eklem fonksiyonunun sağlanması için kullanılır

Hasta ve hasta yakınları ile özellikle kalça protezi,kalça kireçlenmesi alanındaki bilgi kaynaklarını paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır..Sitemden herkesin yararlanması dileğimle.

 

Kalça Atroskopi

Artroskopinin cerrahiye girişi kadar hiçbir başka teknik cerrahiyi böylesine değiştirmemiştir. Diz ve omuzda yıllardır kullanılan bu teknik artık kalça hastalıklarında da son yıllarda sıkça kullanılmaya başlamıştır ve böylece tamamen yeni tedavi olanağı yaratmıştır.

Kalça eklemi artroskopisinin şematik tasviri

Röntgen resminde kalça artroskopisi

Diğer eklemlere karşın kalça eklemi vücudun derininde bulunması ve eklem kapsülünün yoğun yumuşak bir kaplamayla korunması, kalça eklemi artroskopisi için özel ameliyat aletlerini ve operatörün de yüksek derecede tecrübeli olması gerektirir. Bu yüzden kalça artroskopisi müdahaleleri tecrübeli uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.

Özellikle genç ve orta yaşlı sportif insanlar kalça artroskopisinden istifade ederler. Bu kişilerde kalça müdahalesi gerekli olmasına rağmen spor hayatına çok çabuk dönülmesi gerektiğinden büyük kesili ameliyatlar uygulanmaz ve bu yüzden artroskopi uygulanır.

Örneğin eklem yuvası dudağı yaralanmalarında (labrum hasarı) artroskopi uygulanır. Kıkırdak dudak burada dikilir ve labrum parçacıkları eklem yıkanarak alınır (eklem yıkanması).

Kalça artroskopisini gerektiren en önemli sebepler:

  • Boşta kalan eklem parçaları
  • Eklem zarı hastalıkları (synovialis)
  • Kaza sonrası kıkırdak hasarı veya yaralanmaları
  • İlk safhalarında artroz
  • Femoro acetabüler sıkışma
  • Belirsiz kalça ağrıları
  • Kalça eklemi enfeksiyonu

 

Kemik Düzeltme

Kemik Uzatma

Kas Tendon Ameliyatları

Kemik Aşısı Kemik Ekleme