Prof. Dr. Emre TOĞRUL

1963 yılında Mersin’de doğdu.Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi.1987’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.Bir yıl süre ile Yozgat Sorgun Devlet Hastanesinde zorunlu hizmetini yerine getirdi.1988’de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortepedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Başladığı uzmanlık eğitimini 1993 yılında tamamladı. 1993 - 1994 yılları arasında Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak zorunlu hizmetini tamamladı. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi  Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalın’da akademisyen oldu.1996 yılında Yardımcı Doçent, 1999 yılında doçent ve 2005 yılında Profosör ünvanını aldı.

Akademik kariyer dışında yürüttüğü görevler; ACTA Orthopedica Traumatologica Turcica ve Doctor  dergilerinde editör kurulu üyeliği, Doktor dergisinde köşe yazarlığı (www.doktordergisi.com), TOTBİD 
(Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği), TOTEK (Türk  Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi),Türk Artroskopi Derneği, European Hip Society, SICOT, Adana Tabip Odası üyelikleri, Türk Artoplasti Derneği Yönetim kurulu üyeliğidir, 4 kitap bölümü ve 6 adet ders ve kurs notu yazan Prof. Dr. Emre Toğrul, Ulusal Ilızarov Eğitim Kursları, TOTEK  Ortopedi ve Travmatoloji Bilgi yenileme kursu  Ortopedi ve  Travmatoloji temel bilimler yaz okulları, Temel ve ileri Artoplasti kurslarında eğitici olarak göev almaktadır.

1995-2008 yılları arasında Hospital for Point Disease NYU(NewYork),Davos/İsviçre, Princess Elizabeth Hospital, Exeter, Oxford, Keble College,Strayker  Insburck/Avusturya, Paris’te mesleki çalışmalarda bulunmuştur.

1996 ve 1998 yıllarında deneysel çalışma dalında iki kez Akif Şakir Şakar Bilimsel Ödülü ve 17. ve 19. Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinde sırasıyla Artroplasti ve Pediatrik Ortopedi dalında en iyi bildiri Ödülü kazanmıştır.Yurtiçi ve yurtdışı  dergilerinde yayınlanmış 70’in üzerinde makale, derleme ve olgu sunumları olan ve özellikle erişkin ve çocuk kalça cerrahisi ve artoplasti  konularında çalışmalarını sürdürmektedir.Prof Dr Emre Toğrul, birçok yurtiçi ve yurtdışı kongre, kurs ve sempozyumdaki konferans, sunum ve tartışmalı oturum bölümlerinde davetli konuşmacı olarak görev  almıştır.Özel Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir. Halen Ortopedia Hastanesi’nde tam gün  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.