Prof. Dr. Yaman SARPEL

1958 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Turk Koleji'ni 1976'da bitirdi. 1985'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İki yıl süre ile Balıkesir Devlet Hastanesi'nde zorunlu hizmetini yerine getirdi. 1987'de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda başladığı uzmanlık eğitimini 1991 yılında tamamladı ve aynı fakültede öğretim üyesi olarak kaldı. 1994 yılında Yardımcı Doçent, 1997 yılında Doçent ve 2005 yılında Profesör unvanını aldı.

TOTBID (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği), TOTEK  (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi), Türk Artroplasti Derneği, European Knee Society, SICOT, Adana Tabip Odası, Türk Artroskopi Derneği Yönetim kurulu üyesidir. Yedi kitap bölümü ve 6 adet ders ve kurs notu yazan Prof. Dr. Sarpel, Ulusal Ilizarov eğitim kursları, TOTEK Ortopedi ve Travmatoloji Bilgi yenileme kursu ve Ortopedi ve Travmatoloji temel bilimler yaz okulları, Temel ve ileri Artroplasti kurslarında eğitici olarak görev almaktadır.

1995-2008 yılları arasında Buffalo General Hospital (NewYork), Telaviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi (İsrail), Kaleida Health Macy Hospital, Oxford Cable College’da mesleki çalışmalarda bulunmuştur.

1996 ve 1998 yıllarında deneysel çalışma dalında üç kez Akif Şakir Şakar Bilimsel Ödülü kazanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış 70'in üzerinde makale, derleme ve olgu sunumları olup ve özellikle Spor cerrahisi, erişkin ve çocuk rekonstrüktif diz cerrahisi ve diz,  ayak bileği ve omuz artroskopisi alanlarında uzmanlaşmıştır. Prof Dr Yaman Sarpel, birçok yurtiçi ve yurtdışı kongre, kurs ve sempozyumdaki  konferans, sunum ve tartışmalı oturum bölümlerinde davetli konuşmacı olarak görev almıştır. Özel Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları hastanesi kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir. Halen tamgün statüde Ortopedia hastanesinde çalışmaktadır.