FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON 

Fizik Tedavi ve Rehabiltasyon (FTR), hastada ağrıyı azaltmayı, oluşan işlev kayıplarını gidererek yaşam kalitesini arttırmayı ve günlük yaşam aktivitelerine dönüşü sağlamayı amaçlar. FTR uzmanının hastayı değerlendirerek oluşturduğu fizik tedavi programı fizyoterapistler tarafından uygulanır. Esas olarak FTR uygulamaları şunlardır.

  1. Temel uygulamalar
  • Isı uygulamaları: Soğuk ve sıcak terapiler
  • Elektrik akım uygulamaları: TENS, Faradi
  • Işın uygulamaları: Lazer, infraruj
  • Mekanik uygulamalar: Aletli- aletsiz egzersizler, masaj, traksiyon, CPM

           2. Diğer uygulamalar

Manuel terapi, Kineziyo bantlama, Enjeksiyonlar, ESWT

Yüksek standart, güven ve güler yüzü bir araya getiren Özel ORTOPEDIA Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, tüm hastalarımızın rehabilitasyonunda ekip olarak göreve hazırdır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Diz sorunları, el ve el bileği sorunları, omuz sorunları, ayak-ayak bilek sorunları, kalça sorunları, omurga sorunları, kırık ve çıkıkları olan hastalarımızın  ortopedik operasyonların öncesi ve sonrasında rehabilitasyon uygulamalarını içermektedir. Hastanemizin FTR ekibince, hastanede yatan yeni ameliyat olmuş hastalara Ortopedi uzmanın önerdiği sınırlar içinde hemen rehabilitasyona başlanmakta, hasta yattığı sürede hem rehabilite olmakta hem de evde yapması gereken egzersiz programını öğrendiğinden taburcu olduktan sonra bunu evde uygulayarak kısa sürede bağımsız hale gelebilme şansına sahip olmaktadır.

El  Rehabilitasyonu

El ameliyatları sonrası rehabilitasyon, tamir edilen yapıların nazikliği ve kolay bozulabilirliği yönünden, el konusunda deneyimli bir ekip tarafından yapılığında başarılı olabilir. Hastanemizde elde tendon, sinir, bağ, kemik ve eklem yaralanmalarının tedavileri veya rekonstrüksiyonları sonrası gelişen işlev kayıplarında, elin işlevlerini yeniden kazandırmak için El Cerrahisi bölümünün önerileri doğrultusunda fizik tedavi uzmanı ile hastaya özel rehabilitasyon programı hazırlanmakta, bu program el konusunda deneyimli fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

Ampute Rehabilitasyonu

Periferik damar hastalıkları ve travmatolojik olaylar bacak kesilmelerinin (amputasyon) en önemli nedenidir. Rehabilitasyon, amputasyon geçiren kişilerin tekrar fonksiyonel hayata dönmeleri için çok önemlidir. Rehabilitasyon süreci ameliyat öncesi dönemde başlayıp ömür boyu devam eder. Böyle önemli bir konu da ilgi alanlarımızın başında gelmektedir.

Spor Yaralanmaları

Spor yaralanmaları sonrası sporcuyu en kısa sürede spora döndürebilmek amacıyla koruyucu  ve tedavi edici rehabilitasyon uygulamalarını yapmak hastanemizin önem verdiği bir konudur.

Romatizmal  Rehabilitasyon

Çeşitli kas-iskelet sistemi hastalıkları, boyun, sırt ve bel ağrıları, boyun ve bel fıtıkları, eklem artrozları, iltihaplı romatizmal hastalıkları, osteoporoz hastalığı tanı ve tedavisi için tüm olanaklar hastanemizde mevcuttur.

Nörolojik  Rehabilitasyon

İnme, beyin hasarı ve omurilik zedelenmeleri sonucu oluşan felçler, sinir yaralanmaları, yüz felci gibi hastalıklarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarını da Ortopedia Hastanesinde bulabilirsiniz.

Pediatrik  Rehabilitasyon

Rehabilitasyona gereksinim duyulan en önemli çocukluk hastalıklarından biri olan serebral palsi (beyin felci)dir. Serebral palsi dahil fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı olan çocuklarınızı güler yüzlü uzman personelimize emanet etmenizi öneriyoruz.

Kardiyovasküler Rehabilitasyon

Kardiyovasküler  rehabilitasyon kalp ve damar hastalığı olan kişilerin maksimal fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması amacı ile uygulanan işlemler de Ortopedia Hastanesinde uygulanmaktadır.

DAHA FAZLA YAŞAM

Romatizmal, ortopedik, nörolojik, solunum ve kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan fizik tedavi ve rehabilitasyon; fonksiyonel kapasiteyi en yüksek seviyeye yükseltip normal yaşama dönme sürecini hızlandırır. Modern tıp yaşama yıllar katarken, rehabilitasyon da yıllara yaşam katar.