Prof. Dr. Emre TOĞRUL

Mersin’de doğdu. Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesinde yaptığı zorunlu hizmet sonrası Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi  Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalın’da akademisyen oldu. Bu klinikte akademik aşamalarını tamamlayarak profesör oldu.

Hospital for Joint Disease New York/ABD, Davos/İsviçre, Princess Elizabeth Hospital Exeter-Oxford/ ingiltere, Keble College Strayker  Insburck/Avusturya, Paris/ Fransa’da mesleki çalışmalarda bulundu.  

1996 ve 1998 yıllarında deneysel çalışma dalında iki kez Akif Şakir Şakar Bilimsel Ödülü ve 17. ve 19. Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinde sırasıyla Artroplasti ve Pediatrik Ortopedi dalında en iyi bildiri Ödülü kazandı.

Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongre, kurs ve sempozyumdaki konferans, sunum ve tartışmalı oturum bölümlerinde davetli konuşmacı olarak görev  aldı. Prof.Dr.Emre Toğrul, özellikle erişkin ve çocuk kalça cerrahisi ve artoplastisi  konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Akademik kariyer dışında Prof. Dr. Toğrul’un yazdığı gazete ve dergilerde yayınlanan yazılardan derlenmiş basılmış iki kitabı vardır. Halen Hürriyet gazetesi Çukurova ekinde haftalık köşe yazarlığı yapmaktadır.