SPOR YARALANMALARI VE DİZ CERRAHİSİ BİRİMİ

SPOR YARALANMALARI

 

Günümüz insanı, sağlıklı yaşamak için spor yapmanın gerektiği bilinciyle kendine uygun sevdiği sporlar yapmaktadır. Bazı insanlar hobi olarak, bazıları amatör ve profesyonel olarak değişik branşlarda spor yapmaktadırlar.  Her türlü spor branşında meydana gelebilecek kemik kırıkları, eklem çıkığı, kas-tendon yaralanmaları, bağ ve ligament yırtıklarının ameliyatsız ve cerrahi tedavileri bu birimizde başarı ile yapılmaktadır. Hastanemizde sporcunun sağlıklı iyileşmesi, tekrar spora dönmesi ve yeni sakatlıklardan korunması için Ortopedist ve Fizik Tedavi-Rehabilitasyon ekiplerince ortak bir çalışma programı uygulanmakta, sporcunun en kısa sürede aktif spora dönüşü sağlanmaktadır.

DİZ CERRAHİSİ

Diz eklemi, menteşe şeklinde bir eklemdir. Dizin stabilitesini eklem kapsülü, eklem dış ve iç bölümü üzerinde yer alan yan bağlar, eklem içinde ön ve arka çarpraz bağlar ve önde diz kapağı kemiği ile kas tendonları sağlar. Dizimiz, yaralanmaya açık konumda olup, değişik etkenler yanında spor kazaları ile çok sık yaralanmaktadır. Ayrıca yaşam süreci içinde büyük bir travma olmaksızın diz bölgesinde eğrilmeler, menisküs hasarları, eklem kıkırdak hasarları, eklem kireçlenmeleri gibi bozukluklar olabilmektedir. Bütün bu sorunlarınız  Diz Cerrahisi Ekibimizce çözümlenmektedir. Uygulamamızdan örnekler:

  • Menisküs, diz eklem içi bağları (ön ve arka çapraz bağ) ve diz yan bağlarının (iç ve dış) yaralanmalarının cerrahi tedavisi, ve bu yaralanmaların başarısız tedavilerinde revizyon  (yenileme/ düzeltme) cerrahileri.
  • Meniskus nakli,
  • Diz eklem çevresi kırıkların tedavisi, eklem içi kırıkların artroskopi yardımlı, kapalı ve minimal invaziv (sınırlı doku hasarı verilerek) tekniklerle tedavisi.
  • Diz eklem kısmi kıkırdak sorunlarına yönelik kıkırdak yenileme (mikrokırık) tedavisi, kıkırdak transferleri, kendi kıkırdakları veya başka insanlardan elde edilen kıkırdak nakilleri.
  • Diz kapağı instabilitesi ve tekrarlayan çıkıklarının cerrahi tedavisi.
  • Diz eklemi erken dönem kireçlenmelerinde eklem koruyucu cerrahileri (yüksek tibial ve/veya distal femoral osteotomiler) .
  • Diz eklem kireçlenmesi olan hastalarda kısmi (parsiyel) veya total (tam) diz protezi uygulamaları.
  • Protez sonrası görülen sorunların (iltihap-gevşeme, kırık gibi) tedavisi, revizyon (düzeltme/yenilenme) diz protezi  uygulamaları.

Bu tedaviler sonra hastalarımıza daha hastanede yatarken, cerrahi ekibin  fizik tedavi uzmanıyla birlikte oluşturduğu kişiye özel  rehabilitasyon programını fizyoterapistlerimiz uygulamaya başlamaktadır.  Hasta taburcu olurken hastaya öğretilen ev programı ile hastanın kendi rehabitasyonyonuna evde devam etmesi sağlanmaktadır.